شبکه جامعه مدنی و
حقوق بشر

در حالی‌که ویروس کرونا هنوز به عنوان یک مشکل جدی جهانی بر مردم تاثیر می‌گذارد و در مواردی از آنان قربانی می‌گیرد، شهروندان چند ولایت افغانستان، این روزها علاوه بر دشواری مبارزه با این بیماری، طعم تلخ ناامنی را بیشتر از پیش می‌چشند. شدت جنگ در برخی ولایات به اندازه‌ای است که مردم را ناگزیر به ترک خانه‌های‌شان کرده است. از سویی این مسئله بر چگونگی روند توزیع کمک‌های دولت برای مردم نیز تاثیر گذاشته است.

شماری از هماهنگ‌کنندگان شبکه جامعه مدنی و حقوق بشر که از مدتی به این‌سو از جریان توزیع بسته‌های کمکی و چگونگی ارائه خدمات صحی دولت در ولایات مختلف گزارش داده‌اند نیز در میان کسانی‌اند که در نتیجه رویدادهای اخیر در نقاط گوناگون کشور، یا ناگزیر به ترک خانه‌های‌شان شده‌اند یا فعالیت آنان به دلیل مشکلات امنیتی محدود شده است.

یکی از ولایاتی که از نابسامانی‌های اخیر شدیدا متاثر شده، ولایت هرات است. مردم هرات در حالی با اوضاع وخیم امنیتی دست به گریبان‌اند که وضعیت صحی در این ولایت نیز نگران‌کننده خوانده شده است. احمد امیرنژاد، رئیس سرویلانس ولایت هرات می‌گوید، شمار مبتلایان به ویروس کرونا در دو ماه گذشته میلادی، نسبت به قبل به شکل نگران‌کننده‌ای افزایش یافته و آمار مرگ‌ومیر ناشی از این بیماری نیز بیشتر شده است. آقای امیرنژاد می‌افزاید: «در ماه جولای بین 60 تا 65 درصد از آزمایش‌های روزانه کرونا مثبت بوده است. همچنین در ماه جون 221 و در ماه جولای 282 مورد مرگ‌ومیر از شفاخانه‌های اکرام بسیم و رازی گزارش شده است.»

با این حال گزارش هماهنگ‌کننده شبکه جامعه مدنی و حقوق بشر در ولایت هرات در دو هفته گذشته، حاکی از کاهش قیمت اکسیجن در این ولایت است؛ گفته شده بالون اکسیجنی که قبلا بین 1000 تا 2500 افغانی فروخته می‌شد، اکنون با قیمت 600 تا 800 افغانی قابل دسترس است.

شماری از هماهنگ‌کنندگان شبکه جامعه مدنی و حقوق بشر در ولایات، با وجود وضعیت بد امنیتی هنوز هم تا حد امکان بر چگونگی توزیع بسته‌های کمکی و عرضه خدمات صحی دولت نظارت می‌کنند. خلاصه‌ای از وضعیت ولایات مختلف توسط هماهنگ‌کنندگان شبکه به شرح ذیل گزارش شده است.

پکتیا

دسترخوان ملی

نزدیک به دو هفته گذشته، 620 خانواده نیازمند در نقاط مختلفی از این ولایت از کمک‌های برنامه دسترخوان ملی مستفید شده‌اند. این خانواده‌ها شامل 193 خانواده از شورای رحیم‌خیل، 192 خانواده از شورای محمدرضاخیل و 235 خانواده از شورای محبت‌مینه هستند. همچنین گفته شده است که برای 75 شورا در 5 ولسوالی پکتیا کمک توزیع خواهد شد و برای این منظور، در حدود 92 میلیون و 637 هزار افغانی بودجه در نظر گرفته شده است.

کرونا

به گفته مسئولان ریاست صحت عامه ولایت پکتیا، شمار زیادی از مردم روزانه برای دریافت واکسین به مراکز صحی مراجعه می‌کنند و به باور آنان این وضعیت ناشی از ابتلای تعداد زیادی از مردم این ولایت به ویروس کرونا است.

بلخ

دسترخوان ملی

نجیب بشردوست، مسئول برنامه دسترخوان ملی در ولایت بلخ می‌گوید که، تا کنون بیش از 110 هزار خانواده نیازمند از کمک‌های این برنامه مستفید شده‌اند. از سویی برنامه دسترخوان ملی در ولسوالی‌های خلم، چهارکنت و مرمل این ولایت هنوز متوقف است

کرونا

ریاست صحت عامه بلخ نزدیک به دو هفته پیش، 7هزار و 744 تست مثبت کرونا را ثبت کرده است که شامل 550 مورد مرگ و میر، 4هزار و 923 بیمار بهبود یافته و 45 بیمار بستری است و باقی‌مانده بیماران در قرنطینه خانگی هستند. به گفته مسئولان این ریاست، آمار بیماران مبتلا به کرونا و مرگ‌ومیر ناشی از این بیماری نسبت به سه هفته پیش کاهش یافته است، اما با این حال شهروندان باید تمام نکات صحی را برای پیشگیری از آلوده‌شدن به این ویروس در نظر بگیرند. آن‌چه گزارش‌های رسیده از هماهنگ‌کنندگان شبکه جامعه مدنی و حقوق بشر نشان می‌دهد این است که توزیع بسته‌های کمکی دولت در چند ولایت، از جمله نیمروز، هلمند، ننگرهار و جوزجان به دلیل مشکلات امنیتی به صورت کامل متوقف شده است. این در حالی است که با توجه به افزایش آمار ابتلا به کرونا و در نتیجه افزایش مشکلات اقتصادی در میان مردم، توزیع این کمک‌ها بیش از پیش می‌توانست کارساز باشد.

نشرات بیشتر: