You are currently viewing اعلامیه شبکه جامعه مدنی و حقوق بشر در پیوند به بحران‌های جاری در کشور

اعلامیه شبکه جامعه مدنی و حقوق بشر در پیوند به بحران‌های جاری در کشور

حل منازعات پسا انتخاباتی، آتش‌بس بدون قید و شرط و افزایش کمک‌های کشورهای دوست به افغانستان ضرورت مبرم برای جلوگیری از گسترش بحران در کشور است.

اعلامیه شبکه جامعه مدنی و حقوق بشر در پیوند به بحران‌های جاری در کشور

ویروس کوید19 به‌عنوان دشمن مشترک همه انسان‌ها روزبه‌روز به‌سرعت در حال شیوع است و افغانستان هم از این شر در امان نمانده است. افغانستان به‌عنوان کشوری که بیشتر از سایر نقاط جهان در اثر جنگ و خشونت زیربناهایش تخریب‌شده است، بیشتر از هر زمان دیگر به یک فاجعه بزرگ انسانی نزدیک شده است.

شیوع ویروس کرونا تمام مرزهای سیاسی، قومی، مذهبی، سمتی و زبانی و ایدئولوژیک را در نوردیده و سراسر کشور را در معرض تهدید قرار داده است. هرچند آمارهای رسمی تا اکنون از مبتلا شدن 42 نفر خبر می‌دهد، اما شهروندان کشور مطمئن نیستند که این آمار واقعی باشد.

از جانب دیگر منازعه پسا انتخاباتی میان دو تیم انتخاباتی پیش تاز، تأثیر خود را بر تلاش‌ها برای مهار بحران‌ها گذاشته است، فراهم‌ساز زمینه منازعه دیگر گردیده و باعث فرو کاستن بیشتر اعتماد جهانی به دولت افغانستان شده است. اخیراً وزارت امور خارجه ایالات‌متحده امریکا به‌عنوان بزرگ‌ترین حامی دولت افغانستان هشدار داده است که به دلیل این اختلاف‌ها مبلغ یک میلیارد دالر از کمک‌هایش را به افغانستان کاهش می‌دهد و یک میلیارد دالر دیگر را سال آینده می‌کاهد. این موضوع بر نگرانی‌های بیشتر در افغانستان افزوده است.  

بر اساس این ملحوظات شبکه جامعه مدنی و حقوق بشر، به‌عنوان یکی از سازمان‌های چتری مدنی و حقوق بشری در کشور به همه طرف‌ها (دولت، احزاب سیاسی، طالبان و جامعه جهانی) توصیه می‌کند که:

  1. اکنون مناسب‌ترین زمان برای آتش‌بس همه‌جانبه بدون قید و شرط است. دولت افغانستان و طالبان برای جلوگیری از قربانی شدن بیشتر مردم و حتا برای حفظ جان خود و سربازانشان باید تا زمان پایان بحران ویروس کرونا، بدون هیچ پیش‌شرطی آتش‌بس اعلام کنند تا مردم و کارکنان صحی بتوانند بدون هیچ ترس و دهشت به همه نقاط کشور خدمات صحی ارائه کنند. طالبان، دولت و جامعه جهانی باید در یک جبهه واحد به جنگ ویروس کرونا بروند.
  2. از طرف‌های منازعه پس از انتخابات 2019 می‌خواهیم تا سریعاً اختلاف‌هایشان را حل کنند و دو تیم پیشتاز رقیب، کشور را در بحران جدید غوطه‌ور نکنند.
  3. کشورهای حامی افغانستان به‌ویژه ایالات‌متحده امریکا نه‌تنها کمک‌ها به افغانستان را کاهش ندهند بلکه این کمک‌ها باید افزایش یابد. ما بیشتر از هرزمانی نیازمند به همدلی و همکاری کشورهای دوست افغانستان هستیم. بناءً از این کشورها به‌ویژه ایالات‌متحده می‌خواهیم تا تصمیم برای کاهش این کمک‌ها را بازنگری کند و کمک‌های بیشتری به افغانستان سوق دهد.

دیدگاهتان را بنویسید