اعلامیۀ شبکۀ جامعۀ مدنی و حقوق بشر پیرامون حملات هراس‌افگنانه در شهر جلال آباد

CSHRN-Logoبه نامِ خداوند آگاه و دادگر

اعلامیۀ شبکۀ جامعۀ مدنی و حقوق بشر
پیرامون حملات هراس‌افگنانه در شهر جلال آباد

۱۳ اسد ۱۳۹۲ برابر با ۴ اگست ۲۰۱۳

کابل ـ افغانستان

سوگمندانه اطلاع حاصل کردیم، که حملات هراس‌افگنان، به روزهای شنبه و یکشنبه، مؤزخ ۱۲ و ۱۳ اسد ۱۳۹۲ هجری ـ خورشیدی، شهر جلال آباد و باشنده‌گان آن‌را، در ماه مبارک رمضان و در آستانۀ عید سعید فطر، به سوگ نشاند.

     حملۀ نخست، که به روز شنبه، در مقابل قنسولگری هند صورت گرفت، جان ۹ تن از شهروندان کشور را گرفت و ۲۱ تن دیگر در نتیجۀ آن زخم برداشتند. اکثر قربانیان این جنایت نابخشودنی را کودکان و نوجو ا نان تشکیل می‌دهند. این حمله درحالی صورت ‌گرفت که کودکان و نوجوانان، مصروف فراگیری دانش دینی در مسجد بودند و در نتیجۀ این حملۀ وحشیانه، جان‌های شیرین شان را ازدست دادند.

     در حملۀ دوم، که یک روز بعد، در شرق شهر جلال آباد به وقوع پیوست، ۱۶ تن از شهروندان غیر نظامی زخم برداشتند، که در میان آنان زنان و کودکان نیز می‌باشند.

     این بار نخست نیست که چنین جنایات هراس‌افگنانه در افغانستان اتفاق می‌افتد؛ انفجارهای یادشده، نمونه‌هایی از جنایات ضد‌بشریی است، که همواره در هر گوشه و کنار کشور اتفاق می‌افتد و وجدان بشری را جریحه دار می‌سازد.

     شبکۀ جامعۀ مدنی و حقوق بشر افغانستان، این جنایت نابخشودنی را با شدیدترین الفاظ محکوم می‌کند و حس انزجار و نفرت عمیق خویش را نسبت به عاملین آن ابراز می‌نماید.

     شبکۀ جامعۀ مدنی و حقوق بشر افغانستان، خود را در سوگ و درد قربانیان این حادثۀ المناک شریک دانسته، روح قربانیان را شاد می‌خواهد و برای بازمانده‌گان شان تسلیت می‌گوید. ما برای تمامی هموطنان زخم‌دیدۀ این حادثه، شفا و صحت کامل استدعا می‌نماییم.

     به باور ما، تروریستان نمی‌توانند با حملات هراس‌افگنانه و جنایات ضد بشریی که از شهروندان این سرزمین قربانی می‌گیرد، ارادۀ مردم افغانستان را مبنی بر حمایت از حفظ ثبات سیاسی و نظام دموکراتیک، پاسداری از زنده‌گی مدنی و تلاش برای پیشرفت اقتصادی، بشکند. ما باور داریم، که مردم ما با قبول تمام قربانی‌ها، از دست‌آورد‌های دهۀ اخیر، پاسداری خواهند کرد.

     شبکۀ جامعۀ مدنی و حقوق بشر افغانستان، از دولت افغانستان، به ویژه از نیروهای امنیتی کشور، مصّرانه می‌خواهد، که برای حفاظت و امنیت شهروندان کشور، مساعی بیش‌تر به خرج دهند و با بازنگری به برنامه‌های امنیتی خویش، راه‌های بهتر حمایت از شهروندان را شناسایی نموده، تمامی تدابیر ممکن را روی دست گیرند؛

     شبکۀ جامعۀ مدنی و حقوق بشر افغانستان باورمند است که مبارزه با تروریسم و هراس‌افگنی، مسؤولیت مشترک تمامی شهروندان کشور است و از مردم کشور می‌خواهد، تا به عنوان شهروندان مسؤول، به حمایت از نیروهای امنیتی کشور شتافته و نیروهای امنیتی کشور را از هرگونه تحرکات مشکوک، در اسرع وقت، مطلع سازند؛

     شبکۀ جامعۀ مدنی و حقوق بشر افغانستان، از حکومت افغانستان، به ویژه از نهادهای عدلی و قضایی کشور می‌خواهد، که هرچه زودتر، به فرهنگ معافیت در برابر قانون، خاتمه بخشند و عاملین و شرکای همچو جنایات را مورد پیگرد قانونی قرار دهند. ارفاق و سهل‌انگاری در برابر هراس‌افگنان و همکاران شان، خود عامل ازدیاد این نوع جنایات می‌شود؛

     شبکۀ جامعۀ مدنی و حقوق بشر افغانستان، همبسته‌گی و همدردی خویش را با بازمانده‌گان قربانیان این حادثۀ المناک اعلام نموده، از تمامی شهروندان، نهادهای مدنی، احزاب و سازمان‌های سیاسی، متشبثین خصوصی و دولت افغانستان می‌خواهد، که سهم خویش را در مداوا و همدردی با قربانیان این حادثه، ادا نمایند.

به امید تآمین صلح و جهان عاری از ترور و خشونت!

دیدگاهتان را بنویسید