با نزدیک‌شدن زمان گفت‌وگوهای بین الافغانی و تاکید شهروندان کشور بر آتش‌بس همیشگی و پایان خشونت‌ها، مسئولان در وزارت دولت در امور صلح، از تلاش دولت برای از بین‌بردن موانع گفت‌وگوهای صلح خبر می‌دهند.

ناجیه انوری، رییس عمومی ارتباطات استراتیژیک وزارت دولت در امور صلح در گفت‌وگویی با شبکه‌ی جامعه‌ی مدنی و حقوق بشر (از این به بعد«شبکه») می‌گوید: «از آنجا که برقراری آتش‌بس در آغاز مذاکرات، خواست سراسری مردم افغانستان است، دولت تلاش می‌کند تا تمام موانعی موانعی که در مقابل پیشرفت این روند ایجاد می‌شود را از بین ببرد.»

بانو انوری می‌افزاید، موافقت‌نامه‌ی صلح باید به توقف همیشگی جنگ بی‌انجامد و زمینه‌ساز صلح و آشتی در بخش‌های مختلف جامعه شود.

شبکه: آیا تیم دولت آمادگی و ظرفیت لازم را برای شرکت در این گفت‌وگوها دارد؟

انوری: گروه مذاکره‌کننده‌ی صلح پس از رایزنی‌های گسترده با سیاسیون و اقشار تاثیرگذار جامعه‌ی افغانستان ایجاد شده است. در ترکیب اعضای گروه مذاکره‌کننده، افراد تحصیل‌کرده، متخصص، با تجربه، دارای پشتوانه‌ی سیاسی و مردمی، با تنوع قومی و زبانی و جنسیتی در نظر گرفته شده که ساختاری همه‌شمول را شکل داده است.

به گفته‌ی بانو انوری، این تیم از آغاز ایجاد، برای بالا بردن مهارت‌های خود کار کرده و توانایی‌های لازم را تقویت کرده است.

شبکه: برنامه‌های دولت برای تقویت کیفیت گروه مذاکره‌کننده تا کنون چه بوده است؟

انوری: برنامه‌های آموزشی با کیفیت بالا، با هدف تقویت مهارت‌های مذاکره‌کنندگان دایر شده و معلوماتی در بخش‌های مختلف نیز، برای بالا بردن ظرفیت محتوایی و تخنیکی اعضای گروه مذاکره‌کننده آماده شده است.

در همین حال بانو انوری می‌افزاید، دیدارهای پی‌هم با مردم و دریافت دیدگاه‌ها و پیشنهادات آنان درباره‌ی روند صلح، بر غنامندی معلومات اعضای گروه مذاکره‌کننده افزوده است. 

شبکه: چه موضوعاتی مرتبط با زنان در مذاکرات مورد بحث قرار خواهد گرفت؟

انوری: صحبت در این مورد هنوز پیش از وقت است، اما حکومت و وزارت دولت در امور صلح، با برگزار کردن نشست‌های مشورتی گسترده با گروه‌های مختلف زنان، اعم از روستانشین و شهرنشین، خواسته‌های آنان را یادداشت می‌کنند و با در میان‌گذاشتن آن در مذاکرات صلح با گروه طالبان، از آن دفاع می‌کنند. 

بانو انوری می‌افزاید، دولت افغانستان با رهبری طالبان وارد مذاکره می‌شود و این بخش از طالبان، صلاحیت تصمیم‌گیری و تطبیق توافقاتی که در آینده صورت می‌گیرد را دارند.

شبکه: آیا در دیدگاه طالبان نسبت به زنان تغییری آمده است؟

انوری: جامعه‌ی افغانستان به سمتی پیش رفته است که در حال استفاده از ظرفیت‌ها و توانایی‌های زنان برای پیشرفت جامعه و داشتن یک افغانستان مرفه است. طالبان نمی‌توانند این واقعیت مشهود را انکار کنند.

به باور بانو انوری، زنان افغانستان در سایه‌ی موازین و فرهنگ اسلامی خواستار نقشی پررنگ و فعال در توسعه و تامین صلح در کشور استند.

شبکه: آیا زنان عضو گروه مذاکره‌کننده، ظرفیت و آمادگی لازم را دارند؟

انوری: اعضای زن گروه مذاکره‌کننده دارای تجارب سیاسی درازمدت، تحصیلات عالی، پیشینه‌ی کارهای اجتماعی و مسئولیت‌های عمده‌ی دولتی و غیر دولتی و انرژی لازم برای پیش‌برد مذاکرات استند.

به باور بانو انوری، زنان نیروی بازدارنده از خشونت در جامعه استند و حضور آنان در گفت‌وگوهای صلح، به این دلیل موثر است که این گروه از نگاه اقتصادی، روانی، عاطفی و فرهنگی از قربانیان اصلی جنگ به شمار می‌روند و تجربه‌ای که از جنگ دارند، سبب تلاش جدی‌شان برای برقراری آشتی و صلح در کشور می‌شود.

شبکه: چه تضمینی وجود دارد که طالبان پس از توافق صلح، به تعهدات‌شان عمل کنند و آن را نقض نکنند؟

انوری: توافق‌نامه‌های صلح معمولا از جانب طرف‌های غیر درگیر تضمین می‌شود، اما بیشترین ضمانت را مشارکت گسترده‌ی مردم در مراحل مختلف این روند که شامل صلح‌سازی و صلح‌پروری است، ایجاد می‌کند.

به باور بانو انوری، مردم باید به صورت گسترده خواسته‌های‌شان از گفت‌وگوها را از راه‌های مختلف ابراز کنند و برای رسیدن به یک توافق جامع و تطبیق آن، همگام با حکومت فعالیت کنند.

مصاحبه‌های مربوط به موضوع زنان و صلح