درباره ما

civil society & human rights network

درباره شبکه

(CSHRN) Civil Society and Human Rights Network.

در آگوست 2004 ، 24 سازمان حقوق بشر شبکه جامع Civil مدنی و حقوق بشر را در وزارت دادگستری ثبت كردند و طبق مجمع عمومی (CSHRN) ، این شبکه در فوریه 2011 با نام رسمی جامعه مدنی در وزارت اقتصاد به ثبت رسید. و سازمان حقوق بشر (CSHRO). ما به عنوان یک شبکه سراسری متشکل از 82 سازمان جامعه مدنی که نماینده بخش های وسیعی از جامعه افغانستان در کابل و چهار استان هستند ، سازماندهی شده ایم. اعضای ما در زمینه های مختلفی از جمله موضوعات زنان ، عدالت انتقالی ، تولید رادیو و تلویزیون ، رسانه های چاپی فعالیت می کنند ، اما همه ما متعهد به تعهد مشترک خود به اعلامیه جهانی حقوق بشر و عزم مشترک ما در ارتقاء حقوق بشر هستیم و به طور مداوم رویکردهای مبتنی بر حقوق را نسبت به آنچه انجام می دهیم بکار ببریم. ما قاطعانه اعتقاد داریم که افغانستان می تواند مطابق با حقوق بشر به جامعه ای مبتنی بر دموکراسی و حاکمیت قانون تبدیل شود. این عقیده به دید ما تبدیل شده است ، بنابراین ، ما انتظار داریم که جامعه ما ملتی شود ، جایی که همه مردم از حقوق خود آگاه باشند و جایی که جرات می کنند از طریق حاکمیت قانون از آنها مطالبه کنند. ما در حال حاضر بسیار درگیر این موارد هستی:. ما به عنوان اساس فعالیتهای خود برنامه ریزی کاملی داریم و رویکرد ما استراتژیک ، مشارکتی و کاملاً دموکراتیک است. ما پاسخگو و شفاف هستیم؛ اعضای ما همه دسترسی کامل به اطلاعات شبکه دارند. ما در چارچوب قانون اساسی ما کار می کنیم ، و ما مبتنی بر اعلامیه جهانی حقوق بشر هستیم.
شبکه جامعه مدنی و حقوق بشر از 58 سازمان افغانستان تشکیل شده است که در ارتقاء حقوق بشر فعالیت دارند. سازمان های عضو تاکنون کلیه دفاتر اصلی خود را در کابل ، اما در سایر مناطق افغانستان نیز نماینده دارند. علاوه بر سازمان های عضو ، CSHRN با بیش از یکصد سازمان شریک در مناطق مختلف افغانستان همکاری می کند.
بدنه تصمیم گیری کلی شبکه مجمع عمومی است که از نمایندگان کلیه سازمان های عضو تشکیل شده است. این استراتژی که CSHRN برای توسعه یک جنبش قوی حقوق بشر در افغانستان انتخاب کرده است را توسعه داده و به روز می کند.
بعلاوه ، حداقل یک جلسه سالانه برگزار می کند ، جایی که در مورد فعالیت های انجام شده توسط CSHRN طی یک سال گذشته بحث می کند و هیئت CSHRN را انتخاب می کند.

دسترسی ما

ما با توجه به اینکه فقط یک سازمان هستیم ، از طریق ساختار شبکه سراسری خود ، به یک دسترسی بی نظیر دست یافته ایم. به عنوان مثال ، ما در حال تماس با مناطق دور افتاده مانند استان های کنر ، نورستان ، قندوس ، تخار ، فاریاب ، فراه و دایکندی هستیم. ما می توانیم تحت شرایطی کار کنیم که ملاحظات امنیتی هم از نظر سیاسی و هم به معنای بسیار بدنی باید در همه فعالیت ها در همه زمانها لحاظ شود. حضور سراسر کشور ما ثابت می کند که دانش ما در مورد حقوق بشر ، رویکرد استراتژیک و توانایی ما برای گفتگو ، در شرایط دشوار و ارزشمند برای کار ما است.

محصولات ما:

  • تابچه راهنمای آموزش حقوق بشر
  • بحث در مورد مفاهیم حقوق بشر در سازمان های عضو ، نهادهای دولتی ، روشنفکران و رهبران سنتی
  • سمینار و کارگاههای آموزشی حقوق بشر برای کارکنان سازمانهای عضو و سایرین
  • همکاری و هماهنگی بین سازمان های جامعه مدنی ، سایر بازیگران اصلی مانند AIHRC و جامعه جهانی
  • برنامه هفتگی رادیو حقوق بشر “صدا” با “صبح بخیر افغانستان” تهیه شد

صفحه فیس بوک ما

 

  • یک صفحه حقوق بشر هفتگی در مجله خانواده “Kilid”
  • مجله دو ماهه CSHRN “آنگارا” با هدف قرار دادن اشخاص و مؤسساتی که به طور حرفه ای با حقوق بشر ، جامعه مدنی و دموکراتیک سازی کار می کنند
  • پیش نویس قوانین برای بهبود چارچوب قانونگذاری در مورد موضوعات کلیدی مربوط به شکاف های حقوق بشر
  • ایده ای برای روند ترویج و تصویب پیش نویس قوانین بر اساس اصول مستندات کامل ، مشارکت عمومی و گفتگو سازنده با تصمیم گیرندگان کلیدی در دولت و مجلس
  • اظهارات CSHRO در مورد وقایع و موقعیت های فعلی مربوط به حقوق بشر

سوالات و پاسخ ها

CSHRN چیست؟

چتری برای سازمان های جامعه مدنی است که برای حقوق بشر ، دموکراسی ، احترام به قانون و برای دولتی متعهد به فرهنگ حقوق بشر فعالیت می کنند. CSHRN در آگوست 2004 با همکاری 28 سازمان غیردولتی حقوق بشر در شهر کابل تأسیس شد.

چرا دوز این سازمان خود را یک شبکه می نامد؟

CSHRN خود را یک شبکه می نامد زیرا با هماهنگی و همکاری میان سازمان های حقوق بشری به منظور ایجاد یک استراتژی واقع بینانه برای تقویت حقوق بشر در افغانستان. با تشکر از سازمان های عضو شبکه ، که انواع مختلفی از سازمان ها را در بر می گیرد ، می توان حلقه گسترده ای از شرکای علاقه مند را برای پیشرفت حقوق بشر در افغانستان فعال کرد. هدف اصلی این شبکه ترویج حقوق بشر و تقویت جامعه مدنی در افغانستان است. بنابراین درهای شبکه برای سازمانهایی که علاقمند به همکاری برای این منظور هستند باز است. CSHRN همچنین با همکاری دولت حقوق بشر را در نهادهای ایالتی ارتقا می بخشد. به همین ترتیب ، CSHRN شرایط را برای گفتگوی سازنده بین جامعه مدنی و نهادهای دولتی با توجه به موضوعات حقوق بشر فراهم می کند.

تفاوت بین AIHRC و CSHRN چیست؟

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان (کمیسیون مستقل حقوق بشر) یک مؤسسه ملی حقوق بشر است. وظیفه این سازمان نظارت و ترویج حقوق بشر و گزارش نقض حقوق بشر است. در افغانستان ، جایی که نقض حقوق بشر بسیار شدید و مکرر است ، سازمان های جامعه مدنی می توانند نقش مهمی در ارتقاء و نظارت بر حقوق بشر داشته باشند. بنابراین ، CSHRN برای حمایت از حقوق بشر و تقویت نقش سازمان های مردم نهاد در ارتقاء حقوق بشر تأسیس شد. از این رو ، CSHRN یک مرکز هماهنگی برای سازمان های جامعه مدنی است ، که به منظور ترویج حقوق بشر در افغانستان به صورت مکملی برای کمیسیون حقوق بشر فعالیت می کند.

آیا CSHRN با ایالت کار می کند؟

CSHRN با همکاری با سازمان های مردم نهاد ، نهادهای دولتی و محافل دانشگاهی ، حقوق بشر را در افغانستان ارتقا می بخشد. از ابتدا به بعد ، CSHRN مؤسسات دولتی را درگیر گفتگو و همچنین در برنامه های ظرفیت سازی می کند. CSHRN بطور خاص با مؤسسات دولتی کار می کند که روزانه در حقوق بشر در افغانستان فعالیت می کنند ، مانند پلیس ، وزارت امور زنان ، وزارت دادگستری ، دیوان عالی ، دادستانی عمومی و وزارت فرهنگ و اطلاعات.

آیا CSHRN فقط در کابل کار می کند؟

در طی دو سال اول ، CSHRN فقط فعالیت هایی را در کابل انجام می داد ، اما در همان زمان ، راه را برای فعالیت های خود در استان ها هموار کرد. از آگوست 2005 به بعد ، CSHRN برنامه های آموزشی را در استان ها ترتیب داد. امروز ، CSHRN در سه منطقه فعالیت می کند و دفاتر منطقه ای در جلال آباد ، مزارشریف و هرات دارد. متأسفانه ، CSHRN به دلایل امنیتی نمی تواند یک دفتر منطقه ای در جنوب افغانستان افتتاح کند.

مراحل عضویت در CSHRN چیست؟ آیا یک شهروند فردی می تواند عضو شبکه شود؟

CSHRN مرکزی برای سازمانهای حقوق بشری است. به همین دلیل است که فقط NGOS که برای ارتقاء حقوق بشر کار می کند می تواند عضو این شبکه شود. با این حال ، CSHRN با تعدادی از روشنفکران فردی ، که یک حلقه متخصص هستند ، همکاری می کند. آنها در جلسات مشاوره و گردهمایی ها از شبکه پشتیبانی می کنند. آنها به طور مساوی در مجامع عمومی شبکه شرکت می کنند ، اما حق رای ندارند. تاکنون عضویت در شبکه رایگان است.

رئیس شبکه چه کسی است؟

SCHRN یک سازمان دموکراتیک با مجمع عمومی به عنوان عالی ترین ارگان خود است. مجمع عمومی متشکل از کلیه سازمان های عضو ، به منظور تأیید گزارش فعالیت سالانه شبکه ، سالی یک بار تشکیل می شود. کمیته فرمانداری توسط مجمع عمومی به صورت دموکراتیک انتخاب می شود. در طول سال ، کمیته راهبری فعالیت های شبکه را نظارت می کند. این شبکه دارای دبیرخانه اجرایی است که برنامه های CSHRN را پیاده سازی می کند. آقای محمد نعیم نظری هماهنگ کننده ، آقای وزیر احمد خرمی رئیس بخش ظرفیت سازی ، آقای احمد سیر لاله رئیس بخش امور مالی و اداری ، خانم گل بصره مسئول مسئول واحد آموزشی و خانم هستند. Frozan Arezo مسئول مرکز منابع. در مناطق ، دکتر نعمت الله همدرد هماهنگ کننده مناطق شرقی ، آقای سروش کاظمی برای مناطق شمالی و شمال شرقی و خانم عزیزه خیراندیش برای مناطق غربی هستند. CSHRN مطابق با اصول دموکراتیک و با روشی شفاف و پاسخگو کار می کند.

اهدا کنندگان شبکه چه کسانی هستند؟

CSHRN توسط دولت دانمارک و سوئیس پشتیبانی می شود. CSHRN با همکاری اهدا کنندگان خود ، گزارش های مالی را بطور منظم در مورد فعالیت های خود به روش شفاف و پاسخگو ارائه می دهد. با این حال ، CSHRN یک سازمان مستقل است که استراتژی ، اهداف ، چشم انداز و رسالت خود را طراحی می کند. گزارش های مالی و فعالیتی برای کلیه سازمان های عضو در دسترس است.

آیا کارشناسان بین المللی در ساخت ظرفیت های این شبکه در افغانستان نقش داشته اند؟

CSHRN با دو مؤسسه حقوق بشر دانمارک (DIHR) و جامعه برای مردم تهدید سوئیس (STP) ، دو سازمان حرفه ای حقوق بشر همکاری می کند. آقای ملک محمد سایتز ، کارشناس حقوق بشر از DIHR و خانم رگولا هافنر ، متخصص در زمینه ظرفیت سازی از STP ، مشاوران شبکه هستند و تخصص بین المللی ارائه می دهند.

تاریخچه CSHRN

توسعه CSHRN را می توان به چهار مرحله تقسیم کرد:

0. مرحله شناسایی: ژوئیه 2002 – ژوئیه 2004

در طی مرحله شناسایی ، انستیتوی حقوق بشر دانمارک (DIHR) به همراه شرکای محلی در حال تحلیل وضعیت حقوق بشر و جامعه مدنی در افغانستان بودند. از طریق گفتگو و طوفان مغزی ، ایده هایی در مورد آنچه می توان برای تقویت حقوق بشر در کشور انجام داد ، ایجاد شد. DIHR در این مدت سه مأموریت شناسایی در افغانستان انجام داده است. در همین زمان دو برنامه ظرفیت سازی برای سازمان های زنان برگزار شد.

1. Phase: August 2004 – June 2006
در این دوره ساختار شبکه ساماندهی شد و اولین فعالیت ها در زمینه حقوق بشر انجام شد. این کشور در تأسیس و همچنین در زمینه توسعه حرفه ای خود توسط DIHR و در زمینه های خاص و همچنین با حمایت انجمن انجمن های مردم تهدید (STP) فعالیت داشته است. بودجه لازم بیشتر توسط دولت دانمارک (DANIDA) تأمین می شد. آژانس توسعه و همکاری سوئیس (SDC) بودجه بسیار مشخصی را برای اولین کتابچه راهنمای حقوق بشر فراهم کرد. CSHRN به عنوان شبکه ای در بین 25 سازمان حقوق بشر افغانستان و جامعه مدنی با اساسنامه مناسب در آگوست 2004 تأسیس شد. در این مرحله ، CSHRN متمرکز شد ظرفیت سازی و افزایش آگاهی عمومی در زمینه حقوق بشر و همچنین هماهنگی بین جامعه شیطان و سازمان های مدافع حقوق بشر. این برنامه یک برنامه رادیویی حقوق بشر و چندین نشریه و مطالب آموزشی در مورد حقوق بشر برای این منظور تهیه کرد. با توجه به ظرفیت های محدود شبکه و همچنین سازمان های عضو ، فعالیت ها در کابل متمرکز شده است ، اگرچه قبلاً از فعالان حقوق بشر از مناطق دعوت شده بود. در این مرحله حدود 60 سازمان عضو شبکه بودند.


2. فاز: ژوئیه 2006 – دسامبر 2008
در این مرحله ، تمرکز اصلی بر گسترش فعالیت های CSHRN به قسمت شرقی ، شمالی و غربی افغانستان گذاشته شده و امکانات هماهنگی در هرات ، مزارشریف و جلال آباد تأسیس شده است. یک استراتژی کلی برای شبکه بود. به منظور فراهم آوردن چارچوبی برای فعالیتهای شبکه که در دستیابی به اهداف خود مؤثر باشد تأسیس شده است. این استراتژی بطور مداوم در مرحله دوم توسعه یافته است.
زمینه های کار همچنان بر هماهنگی و ایجاد ظرفیت متمرکز شده اند. علاوه بر موضوعات موضوعی ، همچنین ظرفیت سازی نهادی در این مرحله صورت گرفت. این هماهنگی نه تنها شامل سازمانهای حقوق بشری بلکه هماهنگی بین جامعه مدنی و نهادهای دولتی گسترش یافت. کار همچنین از طریق تأثیرگذاری بر قوانین جدید مطابق با معیارهای بین المللی حقوق بشر و همکاری با نمایندگان مجلس و رسانه ها ، در دفاع غیرمستقیم نیز آغاز شده بود. بودجه حرفه ای این شبکه توسط DIHR و STP ، بودجه DANIDA و SDC.3 تهیه شده است. فاز ژانویه 2009 تا دسامبر 2011
در این مرحله ، کار بر روی ظرفیت سازی خواهد شد که بر حقوق زنان متمرکز تر و نظارت و گزارش در مورد اجرای حقوق بشر در افغانستان باشد. این هماهنگی بیشتر در منطقه مرکزی افغانستان تقویت خواهد شد و هماهنگی و همکاری با ACSF و AIHRC بیشتر روشن و موثر خواهد شد. تلاش در زمینه وکالت شامل کارهایی در برابر خشونت خانوادگی و دسترسی به اطلاعات خواهد بود. تلاش های انتشارات و رسانه ها ادامه و گسترش خواهد یافت. پشتیبانی حرفه ای برای این مرحله توسط DIHR ارائه می شود ، در حالی که STP در مورد ظرفیت های نهادی و مدیریت پروژه کمک های ویژه ای را ارائه می دهد. بودجه کلی از DANIDA و SDC تأمین می شود ، اما برخی از پروژه های کوچکتر مستقیماً توسط اهدا کنندگان اضافی تأمین می شوند.

دورنما

چشم انداز ما جامعه ای است براساس دموکراسی و حاکمیت قانون مطابق با حقوق بشر و جامعه ای که در آن همه مردم از حقوق خود آگاه هستند و از طریق حاکمیت قانون ادعا می کنند. ما بینش را به شرح زیر درک می کنیم: جامعه ای که دولت بدون در نظر گرفتن جنسیت ، قومیت ، مذهب و جهت گیری های اجتماعی و سیاسی فرصت های برابر برای همه فراهم می کند و در جایی که مردم از حقوق خود آگاه باشند و آنها را در امنیت و عزت ادعا کنند

ماموریت

مأموریت ما ایجاد یک جنبش توانمند حقوق بشری از طریق تقویت حقوق مدنی مبتنی بر حقوق و ارتقاء ارزش های حقوق بشر ، نظارت بر وضعیت حقوق بشر و انتشار اطلاعات و تأثیرگذاری سیاست ها برای دستیابی به جامعه ای مبتنی بر دموکراسی ، حاکمیت قانون در مطابق با حقوق بشر برای همه زن و مرد در افغانستان.

اهداف

ما پنج حوزه نتیجه کلیدی را براساس منطقی که برای ایجاد ، هماهنگی و تقویت شبکه لازم داریم شناسایی کرده ایم. سپس ما باید ظرفیت لازم را بسازیم ، به عنوان یک شبکه و شریک حرفه ای و توانمند شناخته شویم که بتواند اعضای و شرکای واجد شرایطی را به خود جلب کند. ما باید آگاهی عمومی را در مورد حقوق بشر بسازیم و از موضوعات مهم حقوق بشر برای ارتقاء اجرا حمایت کنیم و در نهایت باید بتوانیم نظارت ، گزارش و ارائه توصیه هایی در مورد وضعیت حقوق بشر در کشور داشته باشیم.

اهداف

● توسعه حقوق بشر در افغانستان را ارتقاء دهید.
● تقویت پاسخگویی مقامات دولتی به نیازهای مردم.
● افزایش آگاهی هم مقامات دولتی و هم شهروندان از مشارکت عمومی به عنوان یک روش حاکمیت و دسترسی به نفوذ.

get in touch with us.

General inquiries and messages to CSHRN may be submitted using the form below.

با ما در تماس باشید

با استفاده از فرم زیر می توانید سوالات و پیام های کلی را به جامعه مدنی و شبکه های حقوق بشری ارسال کنید.

بستن منو