تبعیض جنسیتی همواره به عنوان یکی از معضلات جدی اجتماعی، به ویژه برای زنان، مورد بحث بوده است. زنان در ولایات گوناگون از جمله بدخشان، این پدیده را سدی بر سر راه فعالیت‌های اجتماعی‌شان می‌دانند و به این باورند که پس از توافقات صلح این مشکل تا حدودی حل خواهد شد.

الینا غیاثی، رییس امور زنان بدخشان در گفت‌وگویی با شبکه‌ی جامعه‌ی مدنی و حقوق بشر(از این به بعد«شبکه») می‌گوید، تبعیض جنسیتی یکی از نگرانی‌های بسیار بزرگ برای هر زن در افغانستان است و در جامعه ریشه دوانده است «در این دیدگاه، زن را به عنوان ابزار می‌بینند و نظریات آنان کمتر شنیده می‌شود. اگر توافق صلح صورت بگیرد، این توافق فقط سیاسی نخواهد بود، بلکه صلح اجتماعی نیز به میان خواهد آمد که در این صورت این مشکلات تا حدی از بین خواهد رفت.»

شبکه: به نظر شما ریشه‌ی این معضل در کجاست؟

غیاثی: آغاز این مشکلات از خانواده است و پس از آن وارد جامعه می‌شود؛ یعنی محدودیت‌ها نخست در خانواده توسط شوهر، پدر یا برادر ایجاد می‌شود، در حالی که اگر این مشکل وجود نداشته باشد، حتی اگر زنانی اعتماد به نفس لازم را برای فعالیت نداشته باشند هم، با اشتراک در برنامه‌های آموزشی و تقویت اعتماد به نفس‌شان، می‌توانند از توانایی‌های خود استفاده کنند.

به گفته‌ی بانو غیاثی، زنان در این ولایت، بیشتر در بخش‌های صنایع دستی، مال‌داری و زراعت کار می‌کنند.

شبکه: زنان بدخشان دیگر چه مشکلاتی دارند؟

غیاثی: حضور مخالفان مسلح دولت در مناطق روستایی چالش‌برانگیز و ناقض حقوق زنان در این مناطق بوده است. همچنین وضعیت دسترسی به امکانات رفاهی گرچه نسبت به قبل بهتر شده، اما بیشتر در مرکز صورت گرفته و به زنان در مناطق روستایی هنوز به شکل درست خدمات ارائه نشده است.

شبکه: شما گفتید با تحقق صلح، مشکلات زنان تا حدودی حل می‌شود، با این وجود نگرانی زنان در مورد نتیجه‌ی گفت‌وگوهای صلح چیست؟

غیاثی: زنان از به عقب‌برگشتن نگران‌اند و نمی‌خواهند دست‌آوردهای 19 سال اخیرشان از بین برود. آنان از این نگران‌اند که سهم زنان در حوزه‌های مختلف نادیده گرفته شود.

به باور بانوی غیاثی موجودیت زنان در بخش‌های مختلف و استفاده از دیدگاه‌های آنان بسیار ارزنده است و نادیده گرفتن آنان باعث خواهد شد که صلح پایدار به دست نیاید. باید پذیرفت که حضور زنان در مذاکرات بر کیفیت آن تاثیرگذار است.

شبکه: به نظر شما سهمی که در تیم مذاکره به زنان داده شده، کافی است؟

غیاثی: تعداد آنان به هیچ‌وجه قناعت‌بخش نیست. در این روند باید زنانی از گروه‌های مختلف حضور داشته باشند و از جنبه‌های گوناگون حقوق زنان دفاع کنند.

به باور بانو غیاثی، حضور فیزیکی زنان در مذاکرات صلح باید پر رنگ‌تر شود؛ زیرا زنان یکی از عوامل تاثیرگذار انکشاف جوامع بشری‌اند.

بانو غیاثی می‌گوید، داشتن جامعه‌ای مرفه و دور از دغدغه‌های اجتماعی تعریف خوبی از صلح است و آن‌چه زنان بدخشان از گفت‌وگوهای صلح انتظار دارند این است که بر معضلات اجتماعی و فرهنگی نقطه‌ی پایان گذاشته شود.

مصاحبه‌های مربوط به موضوع زنان و صلح