هم‌آیش بزرگداشت از روز جهانی حقوق بشر و قدردانی از کارکردهای حقوق بشری خبرنگاران

Report-01-05-13دهم دسامبر، برابر است با روز جهانی حقوق بشر. بزرگ‌داشت از این روز، رسمی است جا افتاده و پُرمفهوم؛ ‌به‌ویژه برای فعالان و مدافعان حقوق بشر در سراسر جهان.

این روز یادآور تجربه‌های پرفراز و نشیب در تاریخ مبارزات جهانی به خاطر آرمان‎های حقوق بشری است. یادآوری از جایگاه و اهمیّت حقوق بشر، با استقبال از کارکردهای حقوق بشریِ بازیگران مدنی، پاسداست از جایگاه قربانیان حقوق بشر و گوشزد کردن مسؤولیت‎های حقوق بشریِ دولت‎ها، راه را برای تحقق و گسترش اصول و ارزش‎های حقوق بشری هموار می‌گرداند. بدین‎گونه، شبکۀ جامعۀ مدنی و حقوق بشر، با راه‎اندازی همایشی، با حضور اعضای جامعۀ مدنی و خبرنگارن در کابل، از این روز بزرگ‎داشت به عمل آورد.

برنامه با تلاوت آیاتی از قرآن کریم، توسط محمد صادق احمدی، آغاز شد و بعداً بخش نخستِ برنامه، با سخنرانی ارزش‌مند آقای نعیم نظری، رییس اجرایی شبکۀ جامعۀ مدنی و حقوق بشر، گشایش یافت. سپس، مهمانانِ سخنران هریک، بانو فرخنده زهرا نادری، عضو مجلس نمایندگان، دکتر ملک ستیز، پژوهش‌گر روابط بین‌الملل و صدیق الله توحیدی، مسؤول دیدبان رسانه‎ها در دفتر نی، به ترتیب پیرامون «نقش رسانه‎ها در ترویج فرهنگ حقوق بشر»، «حقوق مدنی، سنگ‌پایۀ حقوق بشر» و «وضعیت حقوق بشری خبرنگارن درافغانستان»، سخنرانی‎های مبسوط و مطولی ارایه کردند.

     بخش دوم برنامه دربرگیرندۀ اهدای تندیس‎های ستایشی به خاطر قدردانی از کارکردهای حقوق بشری برخی از خبرنگاران فعال بود. نام‎های خبرنگارانی که از سوی شبکۀ جامعۀ مدنی و حقوق بشر مورد ستایش قرار گرفتند، از این قرار اند: بانو شکیلا ابراهیم‎خیل، بانو صالحه سادات و آقای سید عازم آرش، خبرنگاران شبکۀ تلویزیونی طلوع، آقایان سجاد محمدی و نذرالدین مصلح از شبکۀ تلویزیونی یک، بانو فرحناز فروتن از آریانا نیوز، آقای ایوب آروین، خبرنگار رادیو بی‎بی سی‎، آقای اکبر رستمی، از روزنامۀ هشت صبح، بانو پشتنه عرب‎زی، خبرنگار تلویزیون شمشاد و آقای امیرشاه جویا، شبکۀ تلویزیونی آرزو.

این خبرنگاران، به خاطر فعالیت‎های حقوق بشری‎ چشم‎گیرشان مبنی بر تهیۀ گزارش‎ها تحقیقی پیرامون وضعیت حقوق بشر درافغانستان، راه‎اندازی برنامه‎های تلویزیونی برای ترویج حقوق زنان، بازتاب شرایط زندگی خانواده‎های قربانیان جنگ و سایر دشواری‎های حقوق بشری در افغانستان، مورد ستایش و قدردانی ویژۀ شبکۀ جامعۀ مدنی و حقوق بشر، قرار گرفته اند.

     شبکۀ جامعۀ مدنی و حقوق بشر اراده دارد تا همه ساله، کارکردهای حقوق بشری خبرنگاران را مورد تمجید و ستایش قرار دهد.‎

دیدگاهتان را بنویسید