شبکه جامعه مدنی و
حقوق بشر

انتشار موج سوم ویروس کرونا در افغانستان، با افزایش بی‌پیشینه آمار مبتلایان و قضایای مرگ‌ومیر ناشی از ابتلا به این ویروس همراه بوده است. نگرانی‌ها از تاثیرگذاری بی‌سابقه این ویروس زمانی بیشتر می‌شود که بحث از کمبود تجهیزات طبی و امکانات صحی به میان می‌آید. گزارش‌ها از نقاط مختلف افغانستان نشان می‌دهد که امکانات موجود برای مبارزه با کرونا در کشور هنوز هم کافی نیست و در مواردی، این نارسایی، به مرگ بیماران مبتلا به کرونا منجر شده است.

هماهنگ‌کنندگان شبکه جامعه مدنی و حقوق بشر، در گزارشی فشرده، وضعیت مراکز صحی و چگونگی روند تطبیق واکسین کرونا در ولایت‌های گوناگون را بازتاب داده‌اند که در آن بر کمبود امکانات و تجهیزات در این مراکز تمرکز شده است.

لغمان

بر اساس گزارش هماهنگ‌کننده شبکه در ولایت لغمان، شکایت‌هایی از کمبود امکانات در شفاخانه کووید-19 این ولایت، توسط کارمندان صحی و بیماران مطرح شده است، از جمله این‌که با وجود بیش از 50 بیمار، این شفاخانه تنها 20 بستر دارد و علاوه بر این با مشکل کمبود اکسیجن نیز مواجه است.  

یکی دیگر از نگرانی‌ها در ولایت لغمان، کمبود آزمایشگاه است. این نارسایی باعث می‌شود که روند تشخیص بیماری کرونا به کندی پیش برود. گفته شده است در مواردی، برخی بیماران کرونا در حالی جان باخته‌اند که آزمایش آنان هنوز به آزمایشگاه فرستاده نشده است.

لوگر

این ولایت نیز مانند بسیاری از نقاط دیگر کشور با چالش‌های ناشی از انتشار موج سوم ویروس کرونا دست به گریبان است. شمار مبتلایان به کرونا در ولایت لوگر به صورت روزافزون در حال افزایش است و این در حالی است که شفاخانه کووید-19 این ولایت تنها 20 بستر دارد. گفتنی است که شماری از داکتران تیم‌های سیار در این ولایت نیز به دلیل بی‌توجهی به نکات صحی به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند.

به گزارش هماهنگ‌کننده شبکه در ولایت لوگر، در مرکز تطبیق واکسین کرونا برخی امکانات ابتدایی از جمله چوکی به اندازه کافی در دسترس نیست و نکات بهداشتی به صورت درست در آنجا در نظر گرفته نمی‌شود.

گفته شده است، واکسین‌های چینایی اختصاص‌داده شده به ولایت لوگر به پایان رسیده است و 404 زن و 529 مرد در این ولایت آن را دریافت کرده‌اند.

پکتیا

هماهنگ‌کننده شبکه جامعه مدنی و حقوق بشر در پکتیا، به نقل از مسئولان ریاست صحت عامه این ولایت می‌گوید، تمام یک هزار و 836 دوز واکسین اهدایی چین که به این ولایت اختصاص داده شده بود، به مصرف رسیده است. به نقل از این مسئولان، افراد مبتلا به بیماری‌های مزمن و کسانی بیش از 50 سال سن دارند در اولویت دریافت‌کنندگان واکسین بوده‌اند.

ولایت خان احمدزی، رئیس صحت عامه ولایت پکتیا می‌گوید، در دور اول، واکسین بیشتری به این ولایت اختصاص یافته بود، اما مردم به دلیل هراس از عوارض جانبی حاضر به دریافت آن نبودند، اما به گفته وی، در دور دوم واکسین‌های کمتری به این ولایت ارسال شد و این در حالی است که اکنون نگرش مردم نسبت به واکسین مثبت و تقاضا برای دریافت آن بیشتر شده است.

هلمند

به گزارش هماهنگ‌کننده شبکه از نظارت بر کلینیک CHC کارته لگان شهر لشکرگاه، فضای این کلینیک کوچک و غیر معیاری است و این در حالی است که شمار زیادی از مردم به آنجا مراجعه می‌کنند. هماهنگ کننده شبکه به نقل از مسئولان می‌گوید، قرار است مکان مناسبی برای تطبیق واکسین در نظر گرفته شود و دو تیم سیار واکسیناتور نیز به کار گماشته خواهد شد.

نزدیک به دو هفته پیش 7هزار دوز واکسین به این ولایت اختصاص یافت که از این جمله 333 دوز آن در روز اول تطبیق شد.

پیامد مثبت دادخواهی شبکه جامعه مدنی و حقوق بشر در بامیان

یکی از مشکلات جدی در شفاخانه کووید-19 ولایت بامیان کمبود کارمند صحی و بستر بود، که در نتیجه دادخواهی شبکه جامعه مدنی و حقوق بشر به آن رسیدگی صورت گرفت. به گزارش هماهنگ‌کننده شبکه در ولایت بامیان، شفاخانه کووید-19 این ولایت 20 بستر داشت و تعداد کارمندان آن نیز برای پاسخ‌گویی به نیاز تمام بیماران کافی نبود، اما دادخواهی شبکه جامعه مدنی و حقوق بشر باعث شد که 20 بستر دیگر به این شفاخانه اضافه شود و تعداد کارمندان آن نیز افزایش یابد.

گفتنی است که تطبیق واکسین‌های اهدایی سینوفارم نزدیک به دو هفته پیش در ولایت بامیان آغاز شد. بر اساس گزارش‌ها، دید منفی نسبت به واکسین کرونا در میان مردم کاهش یافته است. هماهنگ‌کنندگان ولایتی شبکه جامعه مدنی و حقوق بشر، در کنار تهیه گزارش از چگونگی ارائه خدمات صحی دولت، وضعیت برنامه دسترخوان ملی، به‌ویژه مشکلات موجود در تطبیق آن را نیز انعکاس می‌دهند.

لوگر

لوگر یکی از ولایاتی است که مواردی از تهدیدات امنیتی به عنوان موانع تطبیق برنامه دسترخوان ملی بارها از آن گزارش شده است. در یکی از آخرین موارد، دو تن از کارمندان ریاست احیا و انکشاف دهات این ولایت که وظیفه توزیع بسته‌های کمکی را به عهده داشتند، توسط طالبان ربوده شدند که در نهایت روز پنجشنبه هفته گذشته از بند این گروه رهایی یافتند. با این حال برنامه دسترخوان ملی در این ولایت هنوز هم متوقف است.

 نیمروز

پس از حدود دو ماه توقف برنامه دسترخوان ملی در ولایت نیمروز، فعالیت این برنامه در ولسوالی‌های چخانسور، کنگ و چهاربرجک این ولایت، در جریان هفته گذشته از سر گرفته شد. به گفته نوید باریدوست، مدیر ولایتی برنامه میثاق شهروندی در نیمروز، استفاده از فشار مردمی در برابر مخالفان، منجر به از سر گرفته‌شدن برنامه دسترخوان ملی در این چند ولسوالی شده است.

غور

در حال حاضر برنامه دسترخوان ملی به دلیل مشکلات امنیتی متوقف است و نهادهای مسئول در بخش توزیع کمک‌ها تا کنون نتوانسته‌اند این مشکل را حل کنند.

لغمان

بر اساس اطلاعات رسیده از لغمان، روند توزیع مواد در بیشتر شوراهای ولسوالی‌های قرغه‌ای و مهترلام کامل شده است و باقی شوراها منتظر دریافت بودجه لازم هستند. آن‌چه بر بنیاد گزارش‌ها آشکار است، این است که تا کنون موارد زیادی از جمله تهدیدات امنیتی تاثیر ویران‌گری بر برنامه‌های کمکی دولت داشته و از اثربخشی آن کاسته است و در سوی دیگر، کمبود تجهیزات و امکانات صحی در نقاط مختلف کشور برای مبارزه با یکی از دشوارترین مراحل همه‌گیری، یکی از جدی‌ترین عوامل نگرانی در میان مردم به شمار می‌رود.

مصاحبه های بیشتر: