دهمین مجمع عمومی شبکه جامعه مدنی و حقوق بشر، روز یکشنبه 17 اسد 1400 برابر با 8 اگست 2021، با حضور مسئولان و اعضای 50 نهاد عضو شبکه و 30 تن از اعضای دبیرخانه شبکه جامعه مدنی و حقوق بشر از مرکز و ولایات هلمند، هرات، قندهار، بامیان، بدخشان، هرات، برگزار شد.

اسماعیل ذکی، هماهنگ کننده شبکه در زون مرکزی- بامیان که گردانندگی این برنامه را نیز به عهده داشت، در بخشی از سخنان خود با اشاره به شرایط بحرانی این روزها در کشور گفت، امکان برگزاری دهمین مجمع عمومی شبکه جامعه مدنی و حقوق بشر در چنین شرایطی نتیجه تلاش‌های اعضای سکرتریت، به‌ویژه آقای سید حسین انوش، رئیس اجرایی این شبکه است. آقای ذکی افزود، حضور پر شور اعضای مجمع عمومی و اعضای سکرتریت شبکه جامعه مدنی و حقوق بشر، این امیدواری را خلق می‌کند که فعالان جامعه مدنی و حقوق بشر برای نهادینه‌شدن ارزش‌های حقوق بشری، در هر شرایطی، حتی با وجود تهدیدهای امنیتی و مشکلات دیگر آماده خواهند بود تا برای تعمیم و ترویج ارزش‌های حقوق بشری و دادخواهی برای حقوق شهروندان، تلاش و فعالیت کنند.

در بخش دیگری از برنامه، آقای سید حسین انوش، رئیس اجرایی شبکه جامعه مدنی و حقوق بشر، در گزارشی از فعالیت‌های دوسال اخیر این شبکه گفت، این شبکه با تلاش‌های فراوان شبانه‌روزی توانسته است پس از یک بحران مالی دوباره فعال شود و از جمله فعالیت‌های موثر آن در این مدت‌زمان تلاش در راستای احقاق حقوق اقلیت‌های فراموش‌شده افغانستان بوده است. آقای انوش افزود، در نتیجه دادخواهی‌ها و تلاش‌های اعضای شبکه، شهروندان فراموش‌شده اقلیت‌های قومی و مذهبی هویت سیاسی خود را باز یافته‌اند و نمایندگان آنان اکنون در مناسبات سیاسی و اجتماعی حضور پیدا می‌کنند. به گفته آقای انوش، شبکه جامعه مدنی و حقوق بشر در مرکز و ولایات، در راستای نظارت از کارکردهای حکومت‌های محلی و مرکزی در امر توزیع کمک‌های بشردوستانه و بودجه اختصاص‌داده شده برای مبارزه با کرونا، فعالیت‌های خوب و چشم‌گیری داشته‌اند. در بخش بعدی برنامه کمیته برگزاری انتخابات کمیته‌های بورد، کمیته طرح و تصویب اعلامیه‌ها و کمیته نظارت بر عضویت‌پذیری، با عضویت افتخاری دو مرد و یک زن دایر شد. پس از طرح مسئولیت‌های اعضای کمیته‌های یادشده بر بنیاد ماده‌های 13، 15 و 16 اساس‌نامه شبکه جامعه مدنی وحقوق بشر و سپس ثبت نام کاندیداهای هرسه کمیته توسط کمیته انتخابات، هر یک از کاندیدان، معرفی مختصری از خود و کارکردهای‌شان در عرصه حقوق بشر ارائه کردند.

 

در مرحله بعدی، اعضای مجمع عمومی برای حمایت از کاندید مورد نظرشان به پای صندوق رای رفتند.

5 تن از اعضای بورد که در مجمع عمومی با بیشترین رای انتخاب شدند:
 1. بانو لیا جواد- 40 رای
 2. آقای رحیم جامی، 36 رای
 3. بانو زرقا یفتلی، 35 رای
 4. آقای عبدالباقی رشید، 34 رای
 5. بانو ویدا احمد، 32 رای
5 تن از اعضای کمیته طرح و تصویب اعلامیه‌ها که بالاترین آراء را از آن خود کردند:
 1. بانو سویتا شبرنگ، 45 رای
 2. آقای سیف‌الدین سایس، 44 رای
 3. آقای امان‌الله جعفری، 36 رای
 4. آقای مبین‌الله ایماق، 36 رای
 5. بانو شمیلا مشعل بیگی 30 رای
5 تن از اعضای کمیته نظارت برعضویت‌پذیری که بیشترین رای را از مجمع عمومی به دست آوردند:
 1. حکمیه اکبری، 44 رای
 2. نسرین یک‌منش 44 رای
 3. ظاهر محبوب، 36 رای
 4. رضا اعتمادی، 33 رای
 5. عبدالصمد حکیمی 32 رای
پس از انتخاب اعضای کمیته‌های سه گانه، بر بنیاد تقاضاهای مکرر مبنی بر دریافت عضویت انفرادی اشخاص از سوی شبکه جامعه مدنی و حقوق بشر، این درخواست به رای‌گیری گذاشته شد که در نتیجه پذیرش درخواست عضویت افرادی که در عرصه‌های مدنی و حقوق بشری فعال‌اند، با اکثریت آراء توسط مجمع عمومی، به تصویب رسید. نشست دهمین مجمع عمومی شبکه جامعه مدنی و حقوق بشر با اهدای ارج‌نامه به شماری از اعضای نهادهای عضو این شبکه که در عرصه‌های مدنی و حقوق‌بشری فعالیت می‌کنند، پایان یافت.

نشرات بیشتر :